TÜRK KAHVESİNİN 500 YILLIK HİKAYESİ TOPKAPI SARAYI’NDA


F68_02

Türk kahvesine gönül veren, Türk kahvesinin kültürel bir miras olduğunu, korunması ve tüm dünyaya anlatılması gerektiğini düşünen Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle geçtiğimiz Şubat-Haziran arası dönemde “BİR TAŞIM KEYİF” sergisini Topkapı Sarayı Müzesi’nde kahve severlerle buluşturdu. Pr’ını PrEkstra iletişim danışmanlığının gerçekleştirdiği sergi, Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsünü, Yemen’den başlayarak günümüze kadar gelişini ve değişimini, birbirinden değerli 800 parçalık koleksiyonuyla bizlere anlatıyor. Kültürel ve sosyal öğelerin bir araya geldiği sergi; kahve bitkisinin botanik özellikleri, dünyadaki yayılımı ve pişirme teknikleriyle birlikte, Osmanlı topraklarında yarattığı sosyal ortama, keyif ve ikram kültürüne, 16. yüzyıldan 20. Yüzyıla tarihlenen eserler üzerinden tanıklık ediyor.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile gerçekleştirdiği ortak çalışmalar neticesinde, “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” 2013 yılı itibarı ile UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dâhil edilmesini de sağladı.

SERGİNİN BÖLÜMLERİ:

1. BÖLÜM : ÇEKİRDEKTEN FİNCANA

“Bir Taşım Keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi, ilk olarak kahvenin çekirdekle başlayan öyküsüyle karşılıyor ziyaretçilerini. Kahve ağacından, pişirme teknikleri araç ve gereçlerine kadar pek çok belgenin sunulduğu ilk bölümde, kahve türlerine de yer veriliyor.

2. BÖLÜM: KAHVENİN DÜNYAYA YAYILIŞI

Kahve çekirdeğinin bütün dünyada yarattığı etkileşimin gözler önüne serildiği bu bölümde ise; kahvenin kökeni, Avrupa’ya yayılması ve Osmanlıyla ilişkisi, tarihi belgelerle sergileniyor. Ayrıca bu bölümde; yağlı boya resimler, gravür ve videolar da sergileniyor.

3. BÖLÜM: KAHVENİN YARATTIĞI KEYİF ORTAKLIĞI

Kahvenin verdiği keyiften yola çıkarak sosyokültürel sonuçlar ortaya çıkartan serginin bu bölümünde, keyif nesnesi olarak kahve ele alınıyor. Osmanlı döneminde bir tören halini alan kahvenin önemli bir özelliği de toplumun değişik katları arasında eşitlik unsuru yaratması. Kahvenin yarattığı keyif ortaklığı; fincanlar, zarflar, tabaklar, tepsiler, nargile gibi eşyalarla birlikte, bunların betimlendiği değişik dönemlerden çeşitli gravür, tablo ve fotoğraflarla sunuluyor.

4. BÖLÜM: KAHVEHANE

Kahve sayesinde ortaya çıkan kahvehaneler; bu bölümde, minyatürler, yağlı boya resimler, gravürler, fotoğraflar aracılığıyla ziyaretçilere sunuluyor.Erkek kentlilerin cami, çarşı ve iş yeri dışında bir araya gelmelerini, sosyalleşmelerini sağlayan kahve, ev yaşamında da bir sosyalleşme aracı haline gelmesi  eserlerle kanıtlanıyor.

5. BÖLÜM: HOCA ALİ RIZA

Kahvenin yarattığı sanatı izlediğimiz serginin bu bölümü, Hoca Ali Rıza’nın kahve resimlerinden oluşuyor. Bu özel bölümdeki eserler, 1940’larda Hoca Ali Rıza’nın kahve ile ilgili yaptığı yüzlerce resim arasından özenle seçildi.

6. BÖLÜM: FİNCAN

Serginin bu bölümünde de, dönemlerine göre kahveyi simgeleyen fincanlar sergileniyor

NOT: Sizler gibi ben de bu sergiyi kaçırdığım için çok ama çok üzgünüm 😦 Aldığım bilgiye göre bu sene sergi tekrarlanmayacak fakat yurt dışında yapılacak olan bir organizasyon mevcut. Serginin en nadide parçalarının resimlerini paylaşarak biraz olsun gönlünüzü alabilmeyi umuyorum.. Ben gerçekten çok beğendim, hepsi birbirinden şahane.. Özellikle fincanların üzerinde padişahların resminin olması, padişahların kahveyi ne kadar sevdiğini gösteriyor sanırım.. Ve tabi kahvenin bir saray içeceği olmasını. Resimler için PrEksta iletişim danışmanlığından Ceyda Hanım’a teşekkürlerimi iletiyorum.

aa_picture_20150217_4571093_web_150217_2052

1426072615767

1427475656206

aa_picture_20150217_4571089_web_150217_2052

Bir_tasim_keyif111

CDq0w5uWIAA-c0P

DSC03218-800x800

has_ahirlar_bir_tasim_keyif

IMG_0430

IMG_0432

kahve_5405

kahve_7763SERGİ1

SERGİ2

SERGİ3

SERGİ4

SERGİ5

SERGİ6

SERGİ7

SERGİ8

SERGİ9

SERGİ10

Reklamlar

4 comments

  1. Merhaba, bu sergiye ben de gidemedim maalesef. Denizli’den İstanbul’a gelme imkanım olmadı. Bu tür sergilerden bizleri haberdar ederseniz bundan sonra çok mutlu olurum. 22-25 ekim arasında Haydarpaşa Garında yapılacak olan 2. kahve festivali ile ilgili haberleri de bloğunuzda görmek güzel olur. Belki orada tanışırız:))

    Beğen

    • Sormayın Aysel hanım ben de kaçırdığım için o kadar üzgünüm ki anlatamam.. Kahve festivalinde mutlaka bulunucam, burada yayınlıycam izlenimlerimi. Dediğiniz gibi belki orada tanışırız hem sizle hem blogu takip eden kahveseverlerle. Etkinlerden de haberdar olduğum sürece mutlaka sizlere de haber vericem hiç merak etmeyin 😉

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s