ESKİŞEHİR’DE “TÜRK KAHVESİ GEÇİCİ MÜZESİ” AÇILDI


Eskişehir; modern görüntüsü, kültürel faaliyetleri ve eğitim düzeyi yüksek olan nüfusuyla Türkiye’nin en değerli şehirlerinden birisi. Benim de gidip gezme şansım oldu bu yaz ve gerçekten çok beğendiğim yerleri vardı bu şehrin. Turistik açıdan büyük değer taşıdığını düşünüyorum. Geçtiğimiz zamanlarda Eskişehir’de Odunpazarı bölgesinde Bey konağında Türk kahvesinin 16. yüzyıldan bu zamana olan yolculuğunu anlatan güzel bir sergi açılmış. Sergi hala var mı bilmiyorum ya da belirli zamanlarda tekrarı oluyor mu bu konuda bir bilgi bulamadım ama farklı şehirlerde bu tür sergiler olması Türk kahvesi’nin tanıtımı açısından çok önemli. Yerli halk her ne kadar az ya da çok kahve hakkında bilgi sahibi olsa da, turistlerin bu sergilere gelmesi ve bilgi edinmesi ülkemizin tanıtımı açısından ve Türk kahvesinin dünyaya duyurulması açısından son derece önem sahibi.

d7a0d147a545dfe684761ac960953a38_4 (1)

Sergi Direktörü Yusuf Tümtürk, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde açılan sergide, Türk Kahvesi’nin tarihi yolculuğunun konu alındığını söyledi. Ayrıca köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır uygulamalı olarak ziyaretçilere gösterildi. Pek de iyi düşünmüşler 🙂  Sergide yaklaşık 6000 obje yer aldı. Ziyaretçiler bir yandan Türk kahvesinin tarihi hakkında bilgi edinirken bir yandan da ikram edilen Türk kahveleriyle serginin keyfini çıkardılar. İkram konusu iyi düşünülmüş bence. Özellikle de turistler için. Sergide eski cezveler, fincanlar, değirmenler ve kahveyle ilgili tüm eski ekipmanlar sergilendi.

d7a0d147a545dfe684761ac960953a38_3

d7a0d147a545dfe684761ac960953a38_1

Dilerim bu tür sergiler Türkiye’nin dört bir yanında açılır ve kültürel mirasımız olan Türk kahvesi hakkında olabildiğince çok şey öğrenmiş oluruz.

Not: Sergi 2013 yılında yapılmış. Bu tür sergileri çok sevdiğim için sitede yer vermek istedim. Elimden gelse tüm sergileri tek tek gezmek kahve hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek isterim. Yani sergilere çok önem veriyorum. Tarihi geçmiş olan bir sergiyi neden paylaştı diye düşünenler olabilir diye açıklama gereği duydum..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s