KAHVENİN GAZİANTEP HATIRI


Ali Emre Yurtsever bize Gaziantep’teki kahve kültürüyle ilgili güzel bir yazı hazırlamış.. Keyifli okumalar..

Kahve, ekmekten sonra en çok tüketilen üründür. Türkler, yaşadığımız topraklarda kahve kültürünü geliştirmiş ve kahveye kendi adını vermişlerdir. Ancak; kahve fincanda durduğu gibi durmuyor. Her geçen gün farklı dokunuşlarla fincanlarımıza ve kupalarımıza doluyor. Gaziantep, mutfağı ile ilgi çektiği gibi kahve kültürü ile de tiryakiliğimize seslenmektedir ve kahvenin muhteşem kokusu bizi çağırmaktadır.

MENENGİÇ KAHVESİ

Menengiç kahvesinde, kahve çekirdeklerini veya çekirdeklerin hangi boyutlarda  çekildiği gibi konuları unutun. Menengiç kahvesi, kahve çekirdekleriyle alakası olmayan sıcak bir içecek. Yani tam olarak kahve diyebilmek zor gibi görünüyor. Gaziantep’te çok tüketilen Menengiç  kahvesinin yapılışına gelirsek, yabani fıstık kavrulup dövülür  ve macun haline getirilir. Süt ile karıştırılan bu macun kaynatılarak, fincanlara doldurulur. Kahve tiryakilerine pek önerilmese de, müdavimleri için vazgeçilmezdir. Faydaları ise saymakla bitmeyecek türden. Gaziantep’te  400 yıllık geçmişi olan Tahmis Kahvesinde içilmesi farzdır.

dssf

DİBEK KAHVESİ

Değirmen icat oldu, dibekler müzeye kaldırıldı… Bitmekte olan bu gelenek, Gaziantep’te yaşatılmaya çalışılıyor. Gümrük Hanı içerisindeki Seddar Bey kahvecisi  bu işin takipçisi durumunda. Damaklarda tadını akıllarda sunumunu bırakıyor Seddar Bey kahvecisi. Fincanda pişirilen ve  çift renkli olarak sunulan bu kahve, gerçekten Antep’i gezmekten yorulmuş bedenlerin ilacı.

dib

GAZİANTEP’TE YENİ DALGA: SURİYE KAHVECİLERİ

Kahve tiryakilerinin asıl dikkatini çekecek yer bu kahveler. AVM’lerdeki kahve zincirlerini saymazsak, Suriyeli’ler Antep’e yepyeni bir kahve kültürünü getirdiler. Kahve özelinde açılan bu kafelerde, espresso ve ondan türetilen kahveler yapılmaktadır.  Ayrıca, Araplara has Helli(kakuleli) Arap kahve yapılmakta ve mis gibi kokan kahve çekirdekleri  istediğiniz  şekilde öğütülerek  satılmaktadır. Gaziantep’te bu kafelerin müşterileri genel olarak Suriyeli insanlar olsa da, yavaş yavaş dışarıdaki kahve tiryakileri de buraya gelmektedir. Kahve çekirdeğinin taze olmasından dolayı çok güzel espresso sunuyor bu kafeler. Helli Arap kahvesini  içmek tercihlerim arasında son günlerde. Olabi kahve bu işin başını çekiyor. Olabi, zaten Suriye’de de tanınır bir markaymış.

dsf.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s