NEDİR BU 3. DALGA KAHVE AKIMI?


Bu sorunun cevabını vermeden önce birinci ve ikinci dalga kahve akımlarından bahsetmek gerekiyor sanırım.

Birinci Dalga Kahve Akımı: Kahvenin ortaya ilk çıktığı dönemlere ait bu akımda ön planda olan şey; kahvenin alınıp satılması, yapılan kahve ticareti, kahvehanelerde halkın yaptığı kahve içim toplantıları gibi süreçleri kapsıyor diyebiliriz. Bu dönemde henüz bilinçli bir kahve tüketim kültürü olmamakla beraber nitelikli kahve nedir, farklı demleme şekilleri nelerdir gibi soruların yakından uzaktan alakalı olmadığı bir dönemdir. Belki sadece Kurukahveci Mehmet Efendi’nin kahveyi çekip toz şekilde satmasını bir farklılık olarak değerlendirebiliriz.

54501123-6ca6-e211-a269-14feb5cc13c9

İkinci Dalga Kahve Akımı: Bu akımda daha çok markalaşma süreçleri başlamış, kahveyi tüketiciye daha iyi nasıl sunarız gibi süreçler başlamıştır. Farklı kahve makineleri hayatımıza girmiş, kahve kavurma şekilleri ve farklı çeşit kahveler üretilerek sunulmaya başlamıştır. Kısaca tüketiciye farklı yöntem ve farklı çeşitlerle hizmet sunmaya adanmış bir akımdır.  Starbucks, Gloria Jeans, Caffee Nero gibi ünlü kahve mağaza zincirleri bu akımın birer parçasıdır.

ikinci-dalga-kahve-720x634

Üçüncü Dalga Kahve Akımı: Şu an içinde bulunduğumuz akımı ifade ediyor. Nitelikli kahve nedir, nitelikli çekirdek nedir, bölgesel, kendine has tatları olan çekirdeklerin üretimi, farklı kahve demleme tekniklerinin geliştirildiği(siphon, v 60 gibi), en iyinin peşinde koşulduğu bu akımda baristalar da kahve süsleme sanatıyla ön plana çıkıyor.  Bu dönemi en iyi tanımlayan başlıklar;

 – Doğrudan ithalat
– Yüksek kalitede kahve çekirdekleri
– Özel bir bölgenin kahvesi
– Latte art
– Alternatif demleme yöntemleri: Vakum, sifon, soğuk demleme kulesi, Hario V60, Chemex vb..

diyebiliriz.

ucuncu-nesil-dalga-kahveciler-720x478

Türkiye’de kahve tutkunlarına özel olarak servis veren, üçüncü dalga kahveyi en iyi şekilde tanıtan kahveciler: Ministry of Coffee, Petra Roasting, Kronotrop, Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar, Coffee Sapiens, CoffeeNutz, Coffeetopia, Cup – Third Wave Ccooffee Shop ve Brew Lab.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s