KAHVE ACIKTIRIR MI, TOK MU TUTAR?


Kahve tok mu tutar yoksa acıktırır mı? Kahve herkeste farklı etkiler gösteriyor. Kimisi kahvenin tok tuttuğunu söylerken kimisi de daha çok acıktığını hatta midesinin kazındığını söylüyor. Kahve tok mu tutar acıktırır mı sorusunun cevabını bilim adamlarından dinleyelim en iyisi 😉

kahve 4

Açlıkla ilgili üç tane hormon vardır: Ghrelin, leptin ve peptide YY. İlki midede bulunurken ikincisi yağ hücrelerinde sentezlenir, üçüncüsü ise bağırsaklarda bulunur.

Araştırmacılar kahve ve açlık arasındaki ilişkiyi bulmak için iki tane hipotezi göz önünde bulunduruyorlar.

  • Hipotez 1: Kahve (kafeinli veya kafeinsiz) açlığınızı, leptini ve ghrelini düşürür ve doygunluk hissini ve peptide YY hormonunu arttırır.
  • Hipotez 2: İlk hipotezle aynı etkiler oluşur fakat istisna olarak bu etkilerin yemekten sonra 60 dakika sürdüğü ya da sindirimin olduğu 120 dakika boyunca devam ettiği düşünülmektedir.

 

1dec6388acikmak_aclik_ac

Bir grup gönüllü kahvelerini içtiler ve ardından geçen üç saat içinde hissettiklerini paylaştılar. Varılan sonuçlarsa şöyle:

  • Kafein iştahı bastırmak için kullanırken, kafeinsiz kahveler de düşük açlık hissine (diğer iki hormonla birlikte) ve peptidein yükselmesine neden oldu.
  • Daha fazla miktarda Peptide YY, daha az açlık hissi anlamına geliyor. Çalışmaya katılan kişiler üç saat boyunca bir açlık hissetmediklerini belirttiler, ancak kahve içtikten bir buçuk saat sonra peptide YY seviyelerinin düştüğü görüldü.
  • Bir diğer önemli buluşsa, açlık hissindeki azalmanın ve peptide seviyesindeki yükselmenin, glukoz tüketimine kadar aynı kalması. Buradan anlaşılması gereken şu ki, kahvenin içindeki bazı maddeler sindirimi etkilemiyor.

Kısaca kahve açlık hormonlarını bastırıyor evet. Fakat bu bastırma süresi çok uzun sürmüyor, 2-3 saat sonra tekrar açlık hormonları ortaya çıkıyor ve bizi acıktırıyor.

Sizde nasıl bir etki yapıyor? Ben de açıkçası kahvenin tok tuttukları arasındayım 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s