HAMİLELİKTE KAHVE TÜKETİLEBİLİR Mİ?


KAHVE KEYFİ

1083722_620x410

Hamilelerin en çok araştırdığı konulardan biri de hamilelik süresince günlük çay kahve tüketiminin zararlı olup olmaması. Ben de bu konuda epey bir araştırma yaptım fakat bu konuda doktorlar tamamen farklı görüşlere sahip. Kimisi 1-2 fincan kahve birşey yapmaz derken kimisi bir yudumu bile zararlı diyor.

Kahvenin zararsız olduğunu savunan doktorlar günde 1-2 fincana kadar kahvenin tüketilebileceğini söylüyor. Gerçi bu oran hamile olmayan insanlara da veriliyor, karşı çıkanlar bu konuda haklı olabilirler. Bizler iki fincan kahve içebiliyorsak hamileler de içebilir mi benim de kafamı karıştırmadı değil hani..

Kahvenin içilmemesi gerektiğini savunan doktorlara göre kafein bebeklerde gelişim bozukluğuna yol açabiliyor. Araştırmalara göre kahve içen hamilelerle içmeyen hamilelerin bebeklerinin kilo gelişimlerinin farklı olduğu saptanmış. Bebeğe kan akışı sağlayan plasentanın, bebeğe  kanı %25 az geçirdiğinden bahsediliyor. Yetişkin vücudunun 200 gr kahveyi vücuttan atabildiği söylenirken bebeklerde henüz böyle bir metabolizma olmadığı için kafeinin doğrudan bebeğe geçtiği söyleniyor. Ayrıca annenin demir emilimi de azalıyormuş kafein yüzünden. Yani…

View original post 87 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s